www.kolopzwplesna.fora.pl
Forum Pasjonatów i Miłosników Wędkarstwa
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj
Forum www.kolopzwplesna.fora.pl Strona Główna
->
Spławik
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie GMT
Skocz do:
Wybierz forum
Forum koła PZW Pleśna
----------------
Pomysły i inicjatywy wędkarskie
Organizacja
Sport
Ekologia
Inne
Kalendarz połowów, pogoda, regulamin itp.
Szkółka wędkarska
Konkursy
Komis
Metody połowu
----------------
Spławik
Spining
Mucha
Grunt
Wymiana doświadczeń
Karpiowanie
Wędkarstwo Podlodowe
Aktualności i wydarzenia
----------------
Okazy i Fotoreportarze
Wyprawy
Dziś na rybkach...
Przyjaciele Białej Tarnowskiej
----------------
Wspólne działanie
Shoutbox
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Ivan
Wysłany: Sob 18:22, 28 Lut 2009
Temat postu:
spoko art. to bedzie dobra metoda do wypróbowania na ten rok:
mprzebieda
Wysłany: Pon 14:51, 23 Lut 2009
Temat postu: Bolonka
Zainteresowanie metodą bolońską wzrosło po tym jak w 1992 roku Włosi wygrali Mistrzostwa Świata dzięki tej metodzie. Wyobraźmy sobie sytuację: głęboka i szeroka rzeka, nie możemy użyć ciężkiego zestawu gruntowego, a zestaw ze spławikiem przelotowym nie pozwala dostatecznie szybko umieścić przynęty na odpowiedniej głębokości. Co zrobić żeby przechytrzyć żerujące przy dnie ryby. Odpowiedź jest bardzo prosta. Zastosujmy długie wędzisko ze stałym spławikiem i ciężkim zestawem. Często po przybyciu nad wodę okazuje się, że ryby żerują 40 metrów od brzegu, a nawet i dalej. Zarzucenie zestawu na taką odległość za pomocą krótkiej wędki jest niemożliwe, dlatego Włosi zaczęli stosować wędki o długości 5 i więcej metrów. Odkryli również, że dłuższa wędka umożliwia skuteczniejsze kontrolowanie zestawu. I w taki oto sposób narodziła się metoda bolońska.
Splawiki do metody bolońskiej:
Zalety metody bolońskiej:
1. Doskonała kontrola - długie wędzisko pozwala utrzymać cały odcinek żyłki pomiędzy szczytówką, a spławikiem nad powierzchnią wody, dzięki temu możemy np. przytrzymać spławik, płynnie prowadzić z prądem czy podciągnąć zestaw pod prąd.
2. Możliwość łowienia w miarę głębokich łowiskach (do 6m) przy użyciu zamontowanego na stałe spławika.
3. Dalekie rzuty - długi kij i ciężki zestaw umożliwiają bardzo dalekie rzuty nawet na odległość 50 metrów. Możemy w ten sposób obłowić np. zastoiska i wsteczne prądy pod przeciwległym brzegiem.
4. Duże ryby - wszyscy wiedzą, że najlepszą prezentację przynęty daje nam tyczka. Jednak w momencie brania naprawdę dużej ryby nasze szanse na skuteczny hol nie są zbyt duże. W metodzie bolońskiej podobnie jak podczas połowu na tyczkę używamy bardzo długich wędzisk, jednak "bolonka " ma przewagę w postaci kołowrotka, który zdecydowanie zwiększa nasze szanse podczas starcia z dużym okazem.
Sprzęt do połowu metodą bolońską:
1. Wędzisko - do "bolonki" stosujemy najczęściej kij teleskopowy z przelotkami na końcu każdego segmentu i czasami dodatkowymi przelotkami na ostatnim szczytowym odcinku. 9 lub 10 to najczęściej spotykana liczba przelotek. Długość wędziska zależy od warunków na konkretnym łowisku. W większości sytuacji w zupełności wystarczy kij o długości 7 metrów, lecz do wyboru mamy wędki od 4 do 8 metrów. Cechą charakterystyczną bolonki jest to, że ma ona wyraźnie krótszy dolnik niż w standardowy m kiju, ponieważ inaczej się ją trzyma.
2.Kołowrotek - każdy kołowrotek o stałej szpuli nadaje się do łowienia metodą bolońską. Najlepiej nawinąć na jego szpulę żyłkę o wytrzymałości około 1,1 kg.
Zestaw typu Olivette - zestaw taki składa się ze sporego zamontowanego na stałe spławika, znacznego obciążenia zwykle w postaci oliwki. Idea metody bolońskiej polega na bardzo precyzyjnym i kontrolowanym podawaniu przynęty. Unikajmy zestawów lżejszych niż dwugramowe, ponieważ uniemożliwiają one swobodne wysnuwanie żyłki. Wybierając zestaw zwróćmy uwagę na głębokość łowiska i szybkość nurtu. Dostatecznie ciężki zestaw Olivette umożliwia wygodne zarzucanie, szybkie sprowadzenie przynęty na właściwą głębokość i utrzymanie jej tam.
Zastanawiacie się zapewne jak łowić? Rzutem znad głowy należy posłać zestaw ukośnie w górę rzeki na co najmniej 1/3 jej szerokości. Trzymając wysoko uniesiony kij, należy starać się utrzymać możliwie najdłuższy odcinek żyłki nad wodą i pozwolić swobodnie spływać zestawowi. Lekkie przytrzymanie zestawu czasami zwiększa liczbę brań. Problemem jest zanęcenie łowiska na znacznej odległości. Z pomocą przyjdzie nam na pewno proca wędkarska, dzięki której wystrzelimy kule zanętowe lub klejone białe robaki.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by
Sopel stylerbb.net
&
programosy.pl
Regulamin