Forum www.kolopzwplesna.fora.pl Strona Główna

www.kolopzwplesna.fora.pl
Forum Pasjonatów i Miłosników Wędkarstwa
 

O zarybiani szczupakiem

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kolopzwplesna.fora.pl Strona Główna -> Inne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
rhezuz




Dołączył: 11 Sie 2008
Posty: 659
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 14:12, 11 Kwi 2010    Temat postu: O zarybiani szczupakiem

Natknąłem się w necie na ciekawy artykuł , pozwolę go sobie tu wkleić

Zarybienie szczupakiem - na ile skuteczne?

26 kwietnia 2009 10:59
Na stronie głónej przeczytałem informację o masowym zarybieniu narybkiem letnim szczupaka zbiorników na Nysie Kłodzkiej - otmuchowskiego i nyskiego. [link widoczny dla zalogowanych] W grę wchodzi wpuszczenie do tych dwóch zbiorników ok. 500 tys. sztuk narybku, a to wszystko w ciągu jednego dnia, w sobotę, od godzin południowych. mam pewne wątpoliwości, które dotyczą skuteczności takiego przedsięwzięcia, które, jeżeli dobrze przeprowadzone, jest operacją gigantyczną. Chciałbym, żeby było przeprowadzone dobrze, a jednocześnie widzę ogromne ryzyko mizernego efektu takiej formy zarybienia. Małe szczupaki są rybami pozostającymi w miejscu wpuszczenia, narażonymi na ogromny kanibalizm, a od dobrego rozprowadzenia narybku zależy najwięcej. W zasadzie powinno być to po kilka sztuk na każde 100 m.kw., przy czym nie można liczyć na to, że wpuszczone w jedno miejsce "rozejdą się", bo to nie nastąpi. Trzeba każde 100 m.kw., najlepiej wzdłuż brzegu, wyposażyć w te kilka sztuk narybku. Obawiam się, że brakłoby linii brzegowej w obu zbiornikach dla wsiedlenia tak gigantycznych populacji narybku, a także czasu na objechanie jezior i na dokładne rozprowadzenie narybku. O tym jak jest to ważne wiedzą hodowcy szczupaków, są też na to dowody wynikające z badań monitorowanych. W informacji o hodowli ryb [link widoczny dla zalogowanych] można przeczytać:
Produkcję szczupaka komplikuje niestety fakt jego kanibalizmu, co ogranicza wielkość obsady.
Jest kilka systemów produkcji szczupaka w stawach karpiowych:
Wylęgiem uzyskanym ze sztucznego tarła obsadzamy małe stawki w czystej obsadzie w ilości 20 tysięcy sztuk/ha. Po 3 tygodniach (nie czekamy dłużej ze względu na kanibalizm) odławiamy narybek letni i przenosimy do stawów karpiowych (kroczkowych) w ilości 200-300 sztuk /ha.
Musimy pamiętać, że:
- Zarybienia stawów dokonujemy równomiernie wzdłuż linii brzegowej, w innym przypadku wystąpią duże straty spowodowane głównie kanibalizmem.
Nie sądzę, żeby zarybienie 300 000 sztuk narybku mogło odbyć się w porcjach po kilka sztuk na każde 100 m.kw. wzdłuż linii brzegowej, a wsiedlenie ich w większym zagęszczeniu miejscowym naraża na znaczący stopień kabnibalizmu i na straty w liczbie wsiedlonego narybku.
Poniżej napiszę o ceiakwym badaniu dotyczącym tych zagadnień.
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Kowalski

Wyniki badania przeprowadzonego we Francji i opublikowanego w 1980 roku (R. Bilard, La pisciculture en Etang, I.N.R.A. Publ. Paris, 1980, 317 - 323) [link widoczny dla zalogowanych]

Wpływ początkowej gęstości populacji na przeżycie i wzrost szczupaka (Esox lucius) wsiedlanego jako 3-miesięczne palczaki
W tym studium zostały zbadane następstwa nadmiernej gęstości zarybienia palczakami szczupaka na uzyskaną w efekcie liczbę i masę ryb.
Trzy stawy o powierzchni 240 m.kw. każdy zostały zarybione w czerwcu niesortowanymi palczakami szczupaka o średniej masie 7g, stosownie do następujących gęstości zarybienia: 7 ryb/100 m.kw. (grupa podstawowej gęstości – BD), 14/100 m.kw. (grupa pośredniej gęstości –MD), oraz 33/100 m.kw. (grupa wysokiej gęstości – HD). Podczas eksperymentu zasoby pokarmowe były podobne w każdym ze stawów, taktowanych całościowo. Dziewięć miesięcy po zarybieniu woda została wypuszczona ze stawów i odnotowano następujące rezultaty:
1. Końcowa liczba szczupaków była prawie taka sama we wszystkich trzech stawach: 7-8 szczupaków/100 m.kw. Współczynniki przeżywalności były 100% dla grupy BD, 59% dla grupy MD, oraz 24% dla grupy HD.
2. Średnia masa uzyskanego szczupaka (po 9 miesiącach życia w stawie) była odwrotną funkcją do początkowej gęstości populacji: 160 g (BD), 102g(MD) i 79g(HD).
3. We wszystkich grupach względna zmienność indywidualnej masy ryb wykazywała znaczące zmniejszenie w trakcie eksperymentu, od jego rozpoczęcia do zakończenia.
4. Masa szczupaków netto uzyskana po 9 miesiącach była odwrotną funkcją do początkowej gęstości populacji: grupa BD wytworzyła 2,7 razy więcej niż grupa HD (1020 g/100 m.kw. wobec 377 g/100 m.kw.)

Wyniki sugerują że gęstość zarybienia powinna być starannie dobrana w celu uniknięcia słabych efektów wynikających z nadmiernego zarybienia.

Z badania wynika, że po wpuszczeniu większej liczby szczupaków niż podstawowa, ich liczebność zmniejszała się znacznie w wyniku kanibalizmu. Jednocześnie w tych zbyt zagęszczonych populacjach przyrost ryb był wielokrotnie wolniejszy. Rozmiary ryb w poszczególnych populacjach wyrównywały się, co oznacza tyle, że większe wyżerały mniejsze w zagęszczonych populacjach, a w mniej zagęszczonych, w których przeżywalnośc sięgałą 100%, te mniejsze wyrównywały szybkośc wzrostu, dorównując swoim większym pobratymcom. Tylko dobre rozprowadzenie ryb w trakcie zarybiania przynosi dobre jego efekty, oraz rzeczywiste "wykorzystanie możliwości produkcyjnych wód". Ciekaw jestem ile spośród tych 500 000 sztuk narybku dorośnie do rozmiarów "łownych", a ile mogłoby. Jak też z ilu dobrze wsiedlonych sztuk narybku można uzyskać porównywalne efekty do osiąganych masowym, akcyjnym zarybianiem? Mam nadzieję, że te informacje pomogą w planowaniu zarybień, a może też skłonią wędkarzy do udziału w zarybieniach, bo ewidentnym jest, że do takiej, dobrze przerprowadzonej procedury, trzeba wielu rąk. Jednocześnie daje to satysfakcję bezpośrednego wpływania na efekty wspólnego zagospodarowania w ramach okręgu. Ci, którzy wpuszczają ryby do łowisk mają do nich zupełnie inne podejście niż ci, którzy tego nie robią. Smile) Pozdrawiam serdecznie. Jerzy Kowalski

Mając powyższe na uwadze uważam że należy się jeszcze bardziej zmobilizować podczas tegorocznego zarybieniem szczupakiem w i postarać się rybki rozprowadzić po jeszcze większym odcinku naszej rzeki.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez rhezuz dnia Nie 14:41, 11 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mprzebieda
Administrator



Dołączył: 15 Mar 2008
Posty: 2308
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łowczówek

PostWysłany: Nie 14:28, 11 Kwi 2010    Temat postu:

Ciekawy artykuł, moim zdaniem do zarybienia każdym gatunkiem trzeba podchodzić inaczej i z głową, bo nie zawsze tysiące wpuszczonych ryb przekładają się w konsekwencji na rybność łowiska. W miarę możliwości zarybiać powinniśmy metodą "kropelkową", zwłaszcza w przypadku drapieżników.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
mslowczowek




Dołączył: 07 Kwi 2009
Posty: 672
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Łowczówek

PostWysłany: Nie 18:14, 11 Kwi 2010    Temat postu:

Po przeczytaniu tego artykułu jestem przekonany, że zarybialiśmy szczupakiem prawie idealnie. Ryba była rozprowadzona na sporym odcinku po kilka-kilkanaście sztuk w jednym miejscu.
Ciekawy tekst. Wiedziałem, że szczupak jest kanibalem ale nie zdawałem sobie sprawy ile zachodu trzeba na jego wyhodowanie.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.kolopzwplesna.fora.pl Strona Główna -> Inne Wszystkie czasy w strefie GMT
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
deoxGreen v1.2 // Theme created by Sopel stylerbb.net & programosy.pl

Regulamin